Vitamín D3

EPIGENETIKA – VITAMÍN D3 (Cholekalciferol)

Programom NástrojeZdravia® ponúkame už 12 rokov novú komplexnú starostlivosť o človeka a jeho zdravie. Navrhujeme a vyrábame produkty najvyššej kvality, ktoré sú zložené 100% z výberových prírodných produktov. Novým revolučným programom EPIGEMIC® sme vytvorili produkty 21. storočia, ktoré naplno využívajú potenciál nášho tela.  

Ako bojovať proti koronavírusu?

Vitamín D bol dlho považovaný iba za látku, ktorá je potrebná pre metabolizmus vápnika v tele. Postupne sa ale ukázalo, že jeho nedostatok môže viesť k vzniku rôznych ochoreniam a porúch, vrátane nádorových chorôb, porúch imunity, ochorení srdca a ciev, cukrovky alebo roztrúsenej sklerózy.

Prečo si vybrať náš Vitamín D? Už 12 rokov sme lokálny výrobca všetkých našich produktov. S našimi výrobkami máte istotu, že sú zložené z najkvalitnejších prírodných surovín. 

Využite našu EXTRA ponuku: Výhodné rodinné balenie 5+1 (Rodinné balenie na 3 mesiace pre celú rodinu.)

Vitamín D3 - Posilňuje imunitu

Tento vitamín ma naviac veľmi silné epigenetické pôsobenie. Z chemického hľadiska ide totiž o steroidný hormón, a preto sa môže viazať na špecifický steroidný receptor priamo na bunkovom jadre, ktorý sa označuje skratkou VDR (vitamin D-receptor). Vďaka tomu potom môže ovplyvňovať radu bunkových funkcií, ako je proliferácia, difereciácia (premena z nešpecializovanej bunky, napríklad kmeňovej, na bunku špecializovanú), alebo apoptóza.

 Vitamín D sa vyskytuje v rôznych formách:

-D2 – ergokalciferol – ktorý sa vyskytuje v rastlinnej ríši

-D3 – cholekalciferol – ktorý  je živočíšneho pôvodu

Pre ľudský organizmus je pritom najdôležitejšia forma známa ako D3, ktorá je omnoho lepšie využiteľná.

Imunita a autoimunitné ochorenia:

Vitaminn D3 priamo ovplyvňuje aktivitu mnoho buniek imunitného systému-makrofágov, T-buniek alebo dendritických buniek. Zaujímavé pritom je, že môže ich funkciu ako zvyšovať, tak i potláčať, čím môže brániť vzniku a rozvíjaniu autoimunitných chorôb (roztrúsená skleróza, zápalové choroby čriev, lupus, Bechterevova choroba, cukrovka a ďalšie.

Nedostatok vitamínu D3 bol zaznamenaný prakticky u všetkých osôb trpiacich nejakým autoimunitným ochorením. 

Osteoporóza a podpora správneho rastu:

Asi najznámejšou funkciou vitamínu D, je jeho vplyv na stavbu kostného tkaniva. Reguluje totiž rovnováhu vápniku a fosforu prostredníctvom mnohých mechanizmov. V črevách napríklad zvyšuje produkciu proteínu, ktorý zaisťuje vstrebávanie vápnika do krvného riečišťa, taktiež zlepšuje vstrebávanie fosforu z tráviaceho traktu a zvyšuje spätné vstrebávanie vápnika v obličkách. Vitamín D taktiež stimulujem systém známy pod skratkou RANKL ( receptor – activator of nuclear factor), ktorý aktivuje kostné bunky zvané osteoklasty, ktoré umožňujú prestavbu kostnej hmoty.  Vitamin D je dôležitý nielen  v prevencii proti osteoporóze, ale aj pre zaistenie správneho rastu a vývoja kostí. Preto je jeho príjem zásadný u žien v menopauze, u detí, ale aj u tehotných žien, pretože hladina D vitamínu v tehotenstve preukázateľne ovplyvňuje rast kosti dieťatka v rannom detstve.

Nádorové ochorenia:

Vitamín D3 reguluje základné dráhy bunkového metabolizmu a diferenciácie prostredníctvom VDR receptoru – a to platí i pre proliferáciu a apoptózu. Aktivuje tiež tumor supresorové enzýmy a deaktivuje tie, ktoré nádorové bujnenie podporujú. Reguluje tiež metyláciu DNA. Niekoľko štúdií dokázalo, že vitamín D3 môže zastaviť bunkový cyklus a ovplyvniť deferenciáciu nádorových buniek napr. rakovina hrubého čreva, pŕs, alebo prostaty.

Kardiovaskulárne ochorenia:

Deficit vitamínu D bol opakovane nájdený prakticky u všetkých sledovaných osôb, ktoré utrpeli infarkt myokardu. Nízka hladina tohto vitamínu bola tiež preukázaná u ďalších kardiovaskulárnych chorôb ako je angina pectoris, srdcové zlyhanie a mozgová príhoda.

 Diabetes - cukrovka

Súvislosť nízkej hladiny vitamínu D bola preukázaná nielen u I.typu cukorvky, ktorá patrí medzi autoimunitné choroby, ale aj u cukrovky II.typu. „Déčko“ totiž ovplyvňuje schopnosť metabolizovať glukózu a sekréciu inzulínu. Osoby, ktoré majú v krvi hladinu D vitamínu vyššiu ako 32ng/ml, majú o 41% nižšiu pravdepodobnosť, že ochorejú na cukrovku II.typu, ako ľudia s hladinou nižšou ako 19,5ng/ml.

Vitamín D3 je zastúpený v mnohých potravinách  živočíšneho pôvodu. Najznámejším zdrojom je rybí tuk, vaječný žĺtok, pečeň a mlieko. Dá sa nahradiť aj rôznymi doplnkami výživy, kde samozrejme platí s čo najvyšším obsahom vitamínu D3, ako D2 v rastlinných podobách.

V súčasnosti sa odporúča minimálna dávka 800 IU denne, samozrejme v chrípkových obdobiach a pre ľudí s oslabenou imunitou sa odporúčajú podstatne vyššie dávky.

Objednávať môžete priamo tu.

 (Čerpané z lit. Epigenetika – Blanka Gololobovová)

Na podporu imunity tiež odporúčame:

Bio-propolis - imunita a dýchací systém

 Bio-materská kašička - koktail živín, podpora imunity

Astaxantín - antioxidant, imunostimulant

Ďakujeme, že podporujete lokálnych výrobcov.

Médiá o Vitamíne D:

BBC.com - Coronavirus: Should I start taking vitamin D?

DennikN.sk - Pacienti s ťažkým priebehom COVID-19 mali často málo vitamínu D

Pravda.sk - Mesík: Vitamín D je skvelý ochranca pred koronavírusom

Startitup.sk - VEDCI: Vitamín D je doslova prelomový pri koronavíruse. Pacienti s jeho dostatkom mali o 52% menšiu úmrtnosť

Cas.sk - Najnovšie štúdie prinášajú pozitívne zistenia o liečbe koronavírusu: Ako pomáha vitamín D pri COVID-19?

Novinky.cz - Vitamin D nás chrání před viry včetně koronavirů, únavou a celou řadou onemocnění

 Dr. Bukovský - Korona: Tento VITAMÍN môže znížiť úmrtnosť i chorobnosť aj o polovicu!

Dr. Bukovský - Vitamín D – ako správne dávkovať?

Tip na ďalší darček:


  • Masmi
  • Ott-Lite
  • Nasli
  • Blue Step
  • Nasli Vision Friendly
  • Organic